Конспекти уроків з української мови та літератури 

Краса по-українськи

Тема: Особливості будови складного речення з різними видами підрядного і сурядного зв'язку. Розділові знаки.

Мета:

ознайомити учнів з особливостями будови складного речення із сурядним та підрядним зв'язком;

формувати уміння та навички правильно визначати структуру складних речень із різним видами зв'язку і правильно ставити розділові знаки; поглибити знання учнів про складне речення;

розвивати творче мислення учнів;

сприяти естетичному розвиткові вихованців, прищеплювати любов до української краси.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: презентація, підручник

ХІД УРОКУ

І. Емоційне налаштування

Доброго дня! Сідайте, але нехай спершу сядуть уважні, другими - чуйні, а третіми - сердечні та щирі. Ви вагалися? Чому? Тому що ваші душі переповнені і одним, і другим, і третім. Відчуйте тепло сердець і душ один одного. Воно зігріватиме вас під час уроку, бо він у нас сьогодні незвичайний.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

Прошу вас прочитати епіграф нашого заняття і в його кінці дати відповідь на питання «В чому привабливість української краси?»

Краса - як дорогоцінний камінь:

Чим вона простіша, тим дорогоцінніша.

Френсіс Бекон

Слово вчителя

Правильно кажуть французи, тонкі знавці жіночої вроди, що некрасивих жінок не буває. Треба тільки вміти відмітити й підкреслити свій шарм. Це можна зробити за допомогою зачіски, косметики, одягу.

Наприклад, корейці вважають, що всі українки схожі на Кім Те Хон, краса якої є для корейців ідеальною. Вони також вважають, що першість у красі належить саме українкам, а себе ставлять на друге місце.

Сьогодні ж спробуємо знайти відповідь на запитання: яка ж вона - краса по - українськи? Якою є автентична врода українок, яку так високо цінують у світі?

До речі, що означає слово «автентична»? (гр., справжня) дійсна, вірна, та, що грунтується на першоджерелі, оригіналі.)

Ви зрозуміли, що лексичний матеріал уроку буде стосуватись краси по - українськи. Допомагатиме нам, як не дивно, складне речення з різними видами зв'язку, бо тема нашого уроку «Особливості будови складного речення з різними видами підрядного і сурядного зв'язку». На занятті ми ознайомимося з особливостями будови складного речення із сурядним та підрядним зв'язком; будемо вчитися правильно визначати структуру складних речень із різним видами зв'язку; правильно ставити розділові знаки; повторимо вивчене про складне речення. Запишіть.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Мозковий штурм. Акровправа

На кожну літеру слова «українка» написати риси, якими українки відрізняються від представниць інших народів

У- уквітчана

К- красива

А- розумна

Ї - ? загадкова

Н - ніжна

К - квітуча

А - артистична

Перевірка вивченого на минулих уроках

Прочитайте речення. Визначте граматичну основу, намалюйте схеми речень. З якими типами зв'язку ці складні речення?

Краса може привабити, але вона не може утримати, якщо за нею не стоїть щось більше.

[], але [], (якщо ...)

Краса українських дівчат збиває з пантелику, і ти забуваєш, що збирався зробити і як тобі вчинити.

[], і [], (що ...), і (як ...)

Справжня краса - внутрішня, вона йде від усього серця, в якому живе любов.

[], [], (в якому ...)

БЕСІДА.

1.Які речення називаємо складними?

2. Які бувають види зв'язку між простими реченнями у складному?

3. Назвіть види складних речень.

4. Які бувають типи багатокомпонентних складних речень?

(Складне речення із сурядним та підрядним зв'язком; складне речення із сурядним і безсполучниковим зв'язком; складне речення із підрядним та безсполучниковим зв'язком; складне речення із сурядним, підрядним та безсполучниковим зв'язком).

2. Які види зв'язку бувають у цих реченнях?(Сполучниковий[сурядний і підрядний] та безсполучниковий)

3. Які розділові знаки вживаються у реченнях з різним видами зв'язку?

(У багатокомпонентних реченнях уживаються такі ж розділові знаки, як і в сполучникових та безсполучникових складних реченнях. Найчастіше в таких реченнях ставиться кома).

ІV. Сприйняття нового матеріалу.

Пояснення вчителя

Наш урок - це своєрідний урок-практикум про cкладне речення. Ви уже знаєте, яке речення називається складним, які види зв'язку є між простими реченнями у складному, знаєте і види складних речень. Навіть знаєте, що є складні речення зі сполучниковим і безсполучниковим зв'язком. Давайте ж разом дещо нове з'ясуємо про складне речення з сурядним та підрядним зв'язком.

Для цього порівняйте складнопідрядні і складносурядні речення, встановіть відмінності в їх структурі й стилістичному забарвленні.

Штучна краса китаянок і японок - великий шар білил, що нагадує маску з порцеляни. (СПР означальне)

Китаянки та японки з дитинства туго замотували ноги, а ідеальна стопа мала довжину всього 10 сантиметрів. (ССР протиставне)

Індіанки розмальовують своє тіло хною, і цей розпис називається «мехенді». (ССР єднальне)

Африканки вставляють ботокуди в губи (деревинки), щоб ще більше витягнути їх. (СПР обставинне мети)

У Новій Гвінеї спилюють дівчатам зуби, а це вважається красою. (ССР протиставне)

Для українок ідеалом є здорова квітуча дівчина, про яку кажуть, що це «кров з молоком». (СПР з послідовною підрядністю)

Що означає вислів «кров з молоком?» ( Свіже, рум'яне обличчя, а також людина з таким обличчям) Як називається такий вислів? (Фразеологізм).

А чи можна поєднати такі речення у єдине? Які зв'язки будуть між його частинами? Спробуємо

У Новій Гвінеї спилюють дівчатам зуби, а це вважається красою; для українок ідеалом є здорова квітуча дівчина, про яку кажуть, що це «кров з молоком».

[], а []; [], (про яку...), (що...) (Багатокомпонентне складне речення зі сполучниковим і безсполучниковим зв'язком, між І і ІІ частинами - сполучниковий сурядний зв'язок, між ІІ і ІІІ ч. - безсполучниковий, між ІІІ і ІV ч. сполучниковий підрядний, з послідовною підрядністю.)

Складні речення з різним видами зв'язку є ознакою книжного мовлення, але їх функції в різних стилях неоднакові.

У науковому стилі складні речення з різними видами зв'язку служать засобом вираження складних думок, допомагають чітко та послідовно викласти матеріал. Найчастіше тут використовуються речення інформативного характеру з підрядним і сурядним зв'язком. Вони дають можливість виражати найскладніші здобутки людської думки в будь - якій сфері наукових знань.

У художньому та публіцистичному стилях такі речення виконують образну функцію. Уміле їх використання, разом із простими конструкціями, робить мову художніх і публіцистичних творів багатою, гнучкою, образною.

V. Систематизація знань учнів.

Нерідко дівоча краса асоціюється із «русою косою до пояса», як співається у народній пісні. Вгадайте про кого йдеться: «Перша жінка - політик, світлину якої надрукували на обкладинці журналу «Elle Україна». Саме вона ввела в моду традиційну українську косу, а на офіційні прийоми почала одягати мереживо і жіночі спідниці. За бажання внести красу в політику, її називають принцесою Помаранчевої революції. (Юлія Тимошенко)

«Візитною карточкою» Юлії Володимирівни стала товста коса із золотого волосся. В західних салонах давно з'явилась зачіска «Тимошенко», а голівудські зірки, наслідуючи екс - прем'єра, не раз виходили на червоні східники з косою навколо голови. Мері Джей Блайдж, Скарлет Йохансон, Сіена Міллер та інші знаменитості, хто не раз копіював зачіску Тимошенко.

Записати речення, розставити розділові знаки. Зробити синтаксичний розбір складного речення за даною схемою. Поясніть розділові знаки

Схема синтаксичного розбору складного речення:

Визначити тип речення за метою висловлювання.

Знайдіть (підкресліть) граматичну основу кожної частини складного речення; вкажіть кількість частин.

Визначте засоби зв'язку частин складного речення.

Визначте вид речення.

Охарактеризуйте кожну частину.

Накресліть схему речення.

Поясніть розділові знаки.

Юлія Тимошенко вплинула не лише на голівудських зірок, але впливає вона і на світ моди взагалі, бо зачіски моделей італійського дому Valentino прикрашали коси, бо в одежі моделей можна було помітити мережані комірці, широкі рукави та український орнамент.

[], але [], (бо ...), (бо ...) (Складне речення з сурядним та підрядним зв'язком)

Дівчаткам на Україні, починаючи з трьох років, дарували нитку коралового намиста, а коштувала вона надзвичайно дорого, адже купити її можна було за одного вола.

[], а [], (адже ...) (Складне речення з сурядним та підрядним зв'язком)

Коментоване письмо

Визначити головні члени речення. Пояснити розділові знаки.

Коли жінка вперше почала використовувати косметичні засоби, нам невідомо, але це неодмінно повинно було статися, бо прагнення прикрасити себе є найтоншою рисою жінки.

(Коли...), [], [], (бо...)

Еліксир молодості Клеопатри, яка для омолодження шкіри приймала молочні ванни, виготовляли із додаванням зміїної отрути, а вона сприяла збереженню молодості.

[ , (яка...),..], а []

А я вам пропоную попрацювати з прислів'ями про українську вроду, підібравши до них кінцівку.

Робота з прислів'ями

Гарній дівці гарно в пілці а в рум'янці така сила, що всі квіти погасила

Де врода, там і сила проте краса - половина приданого

Дівка без коси не має краси а нашій Горпині гарно в хустині

Запишіть приказки

Гра «Так чи ні»

І речення - складне з різними видами в'язку (Ні)

ІІ речення - просте (Ні)

ІІ речення - складне з підрядним і сурядним зв'язком (Так)

ІІІ речення - просте (Ні)

ІІІ речення - складнопідрядне (Ні)

Творче конструювання Скласти речення про красу українок за схемою, охарактеризувати його.

[], і [], (хоч...)

«Запам'ятай»

Ми говоримо сьогодні про красу. А зараз пропоную подивитися на екран і запам'ятати побачене, щоб далі говорити про красу мови нашої української.

VІ. Підсумок уроку.

Рефлексія

На уроці я

дізнався...

зрозумів...

навчився...

найбільший мій успіх - це...

не вмів, а тепер умію...

VІІ. Оцінювання навчальної діяльності

2 - 4 бали: Ти не плач і не журися, краще в книжку подивися.

5 - 8 балів: Доки не намучишся, доти не научишся.

9 - 12 балів: Не помиляється той, хто не робить.

VIII. Домашнє завдання

Написати твір - мініатюру «Краса по - українськи», використовуючи складні речення з різними видами зв'язку.

Повторити правила "Спрощення в групах приголосних"

ІХ. Заключне слово вчителя.

Звідкіля ти, дівчино красива,

Розкажи, прийшла ти звідкіля?

Де красу таку дає ще нива,

Де родюча є така земля?

Зіркою на небі засіяла,

Квіткою у полі зацвіла.

Де красу, скажи, таку ти взяла,

Рученьки, мов чайки два крила?

Де ще є такі чарівні очі,

Полум'я у світ з яких летить?

Брови чорні, наче чорні ночі,

Подих з уст медових аж п'янить.

Де у світі є таке ще диво?

Господи! Це тільки можеш ти.

Збережу цю квітоньку дбайливо,

Хай летить земна краса в світи.

Українська врода приваблює своєю природністю. Українки ніколи не прагнули до штучної краси. Повернімося до епіграфа нашого уроку. То в чому ж привабливість української краси? Так, привабливість українок полягає у простоті. Народитися українкою - це престижно, і цей факт визнаний у всьому світі. Як відомо «краса врятує світ». Тож давайте від сьогодні почнемо рятувати світ своєю красою.

Смачний урок з ароматом Батьківщини

Тема: Складні речення з різними видами зв'язку. Тренувальні вправи. Синтаксичний розбір речень з різними видами зв'язку

Мета:

поглибити в учнів поняття про складне речення з різними видами зв'язку, основні ознаки і структуру їх; розвивати вміння визначати вид складних синтаксичних конструкцій, складати схеми; формувати творчі вміння моделювати, відновлювати й конструювати складні синтаксичні конструкції відповідно до комунікативного завдання; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти осмисленню учнями синтаксичного багатства художнього поетичного й прозового мовлення.

Обладнання: презентація, відео, підручник

ХІД УРОКУ

І Організаційний момент

Настрій уроку

Доброго дня. Я рада вітати вас у цьому класі.

Американський психолог Дейл Карнегі у своїй книзі «Як знаходити друзів і впливати на людей» описує багато різних емоцій. Ось опис однієї з них:

«Вона нічого не варта, та багато дає. Вона збагачує тих, хто її отримує, і не робить біднішими тих, хто її дарує. Вона триває мить, а в пам'яті, часом, залишається назавжди. Її неможливо купити, виростити, позичити чи вкрасти, бо сама по собі вона нічого не варта, поки її не віддали!»

Ви здогадались, про що мова? (Про усмішку)

Так, саме вона може залагодити конфлікт чи непорозуміння, саме вона допомагає під час знайомства чи ділової зустрічі й просто підносить настрій тим, хто її отримав, і тим, хто її подарував.

Подаруйте одне одному усмішку і пронесіть її через весь урок.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

Слово вчителя:

Пропоную вашій увазі невеличку презентацію. (Пісня М. Поплавського «Борщ»)

Подивіться на епіграф нашого уроку

Все, що росте на українському городі,

З любов'ю щедро ми до столу подаєм,

Та над усе в житті ми дякуєм природі,

Коли смакуєм щойно звареним борщем.

Він по обіді кличе кожного до хати,

І по тарілці розливається душа,

Бо нас і за вуха від борщу не відірвати,

Коли він ллється, наче пісня із ковша.

Ви зрозуміли, що лексичний матеріал уроку буде стосуватись найкращої української страви - борщу, що є візитівкою нашої держави. Проведемо смачний урок з ароматом Батьківщини. Допомагатиме нам, як не дивно, складне речення з різними видами зв'язку, бо тема нашого уроку «Складні речення з різними видами зв'язку. Тренувальні вправи. Синтаксичний розбір речень з різними видами зв'язку». На занятті ми узагальнимо й систематизуємо свої знання про складні речення з різними видами зв'язку; закріпимо навички розбору складних синтаксичних конструкцій з різними видами зв'язку; повторимо й закріпимо правила пунктуації в таких реченнях та сформуємо вміння правильно складати схеми та використовувати їх у мовленні.

Рецептів борщу дуже багато. У народі стверджують: скільки господинь, стільки рецептів. І кожен борщ - це симфонія смаку. І не дивно, адже існує навіть поняття про «борщовий пояс», що пролягає від Польщі через Україну, Білорусь до регіонів Росії на Волзі. І в кожній місцевості, та що там казати, у кожної господині, своя рецептура. Але зла людина гарного борщу не зварить. Звичайно ж, найкращий борщ той, що готує ваша ненька. і ви любите ним смакувати. Давайте і ми сьогодні спробуємо сворідний шкільний борщ, який приготуємо на уроці української мови.

Для початку перевіримо чи не про вас кажуть: «З ним борщу не звариш». Як називається такий вислів? Що він означає?

Словниковий диктант

Тижневий, зап'ястний, шістнадцять, проїзний, компостний, кістлявий, гігантський, пестливий, баластний, хворостняк, чесний.

Бесіда

1.Які речення називаємо складними?

2. Які бувають види зв'язку між простими реченнями у складному?

3. Назвіть види складних речень.

4. Які бувають типи багатокомпонентних складних речень?

(Складне речення із сурядним та підрядним зв'язком; складне речення із сурядним і безсполучниковим зв'язком; складне речення із підрядним та безсполучниковим зв'язком; складне речення із сурядним, підрядним та безсполучниковим зв'язком).

2. Які види зв'язку бувають у цих реченнях?(Сполучниковий[сурядний і підрядний] та безсполучниковий)

3. Які розділові знаки вживаються у реченнях з різним видами зв'язку?

(У багатокомпонентних реченнях уживаються такі ж розділові знаки, як і в сполучникових та безсполучникових складних реченнях. Найчастіше в таких реченнях ставиться кома).

Бачу можна з вами зварити борщ.

Які види борщів вам доводилося коштувати? (Червоний, зелений, холодний). На превеликий жаль, нещодавно з'явився ще один вид українського борщу - сушений.

Подивіться на екран. Розставте розділові знаки у реченнях. Намалюйте схеми речень. Визначте їх тип.

Жінки з Дніпропетровська вигадали спосіб нагодувати українських військових у зоні АТО домашнім борщем вони чистять нарізають овочі які потім волонтерки сушать.

За тиждень жінки встигають заготовити лише 40 пакетів борщу бо робота ця нелегка і тривала а сушилки є не у всіх.

Дослідження-відновлення

Відновити речення з різними видами зв'язку: вставити потрібні за змістом засоби зв'язку (сурядні сполучники, підрядні сполучники чи сполучні слова).

Знайомі пахощі кружляли в повітрі , ...мені здавалося, ... то мама додає до посудини з борщем трішечки своєї любові, дрібку доброти, крихітку терпіння.

Найголовніша складова маминого борщу, ... роблять страву неповторною та неперевершеною, - це душа, ... я відчуваю, ... набираюся сили і снаги.

У червоному борщі для закваски сьогодні використовують свіжі помідори, томатний сік, соус або пасту,..., широко розповсюдившись, ці додатки витіснили буряковий квас, ... на півдні України жінки почали додавати до борщу солодкий перець.

Наступний крок у рецепті борщу - етнолінгвістичний. Тож зараз ми з вами займемося й корисним, але водночас і досить приємним.

Пропоную вам «посмакувати» всілякими мовними цікавинками, які я відкопала в скарбах народної мудрості, зокрема серед українських прислів'їв і приказок.

І щоб поєднати корисне з приємним, то запасіться терпінням, бо мова зараз про... всілякі смаколики в українських прислів'ях і приказках.

Встановіть відповідність

Борщ без каші удовець, каша без борщу - вдова.

Якби борщ та чарка, то минеться і сварка, але сум мене огортає, бо до борщу хліба немає.

Смачний борщ і каша, але як є шматок м'яса.

Їж борщ з грибам і держи язик за зубами. (Піст)

Яке із прислів'їв - речення з різними видами зв'язку?

Для борщу обов'язковими є приправи. Своєрідною смаковою приправою нашого уроку буде традиційний етап «Запам'ятай»

Наступне в рецептурі уроку - творче конструювання (робота в парах)

Скласти речення про борщ за схемами

[...], [...], і [...].

[... ], (коли...), (щоб...), і [...].

«Рекламна пауза»

Традиційний український борщ - це природні ліки, і дієтологи стверджують, що людина, яка регулярно обідає борщем, не знає проблем із травленням, зайвою вагою, імунітетом.

Борщ має позитивний сенс не тільки в реальному житті: матимете успіх у справах, якщо ви уві сні бачили борщ. Варити борщі - ваші труди отримають хорошу матеріальну винагороду. Їсти борщ - до спокійного життя в достатку.

А чи знаєте ви «борщові» прізвища? До речі, як пишеться слово прізвище?

(Борщ, Борщевський, Борщенко на Вінниччині багато).

Часто господині коштують борщ під час приготування, щоб перевірити, чи не пересолений він. Бо як говорить народна мудрість: «Недосіл на столі, а пересіл на голові». Отож і ми перевіримо, чи смачний він.

Тестовий контроль

1.Указати на рядок зі складною синтаксичною конструкцією.

А) Борщ - найпопулярніша страва: його визнано однією із 100 страв, які залюбки вживають народи світу.

Б)Страву вигадали козаки, і вже 400 років ласують цією стравою українці.

В) Я завжди з нетерпінням чекаю, коли ж можна буде насолоджуватись неповторним смаком маминого борщу.

2. Установити відповідність між складними синтаксичними конструкціями і кількістю умовно простих речень, що входять до їх складу.

А) Все, що росте на українському городі,

З любов'ю щедро ми до столу подаєм,

Та над усе в житті ми дякуєм природі,

Коли смакуєм щойно звареним борщем.

Б) Він по обіді кличе кожного до хати,

І по тарілці розливається душа,

Бо нас й за вуха від борщу не відірвати,

Коли він ллється, наче пісня із ковша.

В) Як будуть на столі

Борщ і солонина,

Процвітати вічно буде

Наша Україна,

І переводу не буде

Вкраїнському роду,

Доки борщ - коронна страва

Нашого народу.

3. Визначити складні синтаксичні конструкції із безсполучниковим і сурядним зв'язком.

А) Борщ - національна рідка страва, що вариться з посічених столових буряків, капусти, картоплі та різних приправ; у різних регіонах України є свої різновиди борщу.

Б) Походження борщу - українське, його почали готувати ще у пізньому середньовіччі, а потрапити до кухонь сусідніх країн він міг шляхом культурних запозичень.

В) Пісний борщ з грибами бабуся заправляє олією , а до борщу мама подає пампушки, политі олією з часником.

Відео про Ганну Секрет, міжрегіональний фестиваль борщу у с. Правилівка Оратівського району.

Підсумок уроку.

Підберіть до кожної літери слова «борщ» слова, які характеризували нас з вами протягом усього уроку. Отже, протягом уроку ми були:

Б - бадьорі

О - організовані

Р - розумні

Щ - щирі, щасливі

Оцінювання навчальної діяльності

2 - 4 бали: Ти не плач і не журися, краще в книжку подивися.

5 - 8 балів: Доки не намучишся, доти не научишся.

9 - 12 балів: Не помиляється той, хто не робить.

Домашнє завдання

Написати твір - мініатюру «Запашний мамин борщ», використовуючи складні речення з різними видами зв'язку.

Повторити орфограму "Правопис префіксів"

Заключне слово вчителя.

Хтось скаже - українські класні «щі»...

Так можна й поперхнутися обідом!

Від «щєй»...у ароматному борщі

Немає, запевняю Вас, і сліду!

Для нас із вами, друзі мої рідні,

Важливо об'єднатися довкола

Тих страв, які життєво необхідні

І входять в наше тіло так зразково!

Зв'яжіть мені ви руки, потім ноги...

За всі тортури, любі, Вам прощу!

Лише одного не робіть, заради Бога,

Не забирайте із меню мого БОРЩУ!!!

Як починала, так і хочу завершити урок словами Михайла Поплавського: «Тримаймо українську хвилю разом!». Смакуйте борщ, любіть Україну і будьте здорові.

Яке прекрасне рідне слово! Воно- не світ, а всі світи! 

Тема. Речення поширені й непоширені. Означення, додаток і обставина як другорядні члени речення (повторення)

Мета:

Узагальнити та систематизувати знання учнів з теми, удосконалити вміння і навички визначати другорядні члени речення;

розвивати критичне мислення школярів методом передбачення, логічного мислення,уміння аргументувати свої думки, розвивати навички самостійної роботи, усного й писемного зв'язного мовлення, творчих здібностей учнів;

виховувати свідому потребу до знань, розуміння прекрасного, гордості за надбання свого народу, усвідомлення нерозривного зв'язку людини з рідним краєм, виховувати любов до української мови.

Обладнання: підручник, таблиця «Види другорядних членів речення», інструкції, презентації, музичне оформлення.

Тип уроку: повторення, удосконалення знань, умінь і навичок учнів.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Коли до серця крадеться тривога,-

За долю України я боюсь,-

З молитвою звертаюся до Бога

І мовою вкраїнською молюсь.

Софія Вдовиченко

Настрій уроку

Граматика керує навіть царями, - сказав Ж. Мольєр. А уроком керує наш настрій. Подивіться один на одного і посміхніться, побажайте успіху. Адже успіх - це уміння навчатися і працювати, це співробітництво в парах, подолання труднощів, ініціативність та хороший настрій. Усі ці складові необхідні для нашого уроку. Я бажаю вам гарного настрою, посмішок і успіху.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Пропоную вашій увазі презентацію «Наша мова» (слайди презентації 1 - 48 )

Слово вчителя

9 листопада наш народ відзначав День української писемності та мови. Це свято об′єднало всіх нас, щоб возвеличити рідну мову, адже нині в такий жорстокий і буремний час понад усе необхідно бути разом, у єднанні відчути, що ми - українці.

Діти, ви є свідками того, як єднаються наші брати і сестри на всіх теренах України: чи це живий ланцюг єднання, чи це наші тризуби, які пломеніли свічками в українських містах і селах, чи це радіодиктант, який писали наші співвітчизники 9 листопада. І наш урок - це також єднання душ, сердець, сподівань навколо його Величності Слова. Недаремно епіграфом я взяла слова Софії Вдовиченко. (слайд 2) Бо мова - не просто основнийзасібспілкування, а перш за все - невичерпнеджереломудрості. А щобперевірити, наскількивимудрі, знаєте нашу мову, я пропонуюпровести гру «Термінологічна розминка».

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Гра «Термінологічна розминка».

Який розділ мовознавства вивчає словосполучення і речення?

Що таке словосполучення?

Як називається словосполучення, головний член якого виражений дієсловом?

Чи є словосполученням поєднання слів пекти раки? Аргументуйте свою відповідь.

Чи є словосполученням поєднання слів діти сміються?

Які бувають речення за метою висловлювання?

А за емоційністю?

Як називається речення з однією граматичною основою?

Речення, що має лише один головний член, називається...

Якщо в реченні є другорядні члени, як називається таке речення?

ІV.Повідомлення теми уроку

Отож тема нашого уроку «Речення поширені й непоширені. Означення, додаток і обставина як другорядні члени речення (повторення)» (слайд 3)

Запишіть у зошитах число і тему уроку.

Бесіда з учнями

- Нещодавно на уроках української мови ви вивчали тему «Головні члени речення».

Назвіть їх, будь ласка. (Підмет і присудок).

- Як інакше називаються головні члени речення? (Граматична основа речення, предика-

тивний центр речення).

- А чому вони називаються головними? ( Є головними носіями інформації в реченні, тво-

рять закінчену думку, без них речення не існує).

- Які ще є члени речення, крім головних? ( Другорядні - додаток, означення, обставина).

Діти, підтвердіть або спростуйте тезу «Слово другорядний означає : не основний, менш важливий. Отже, другорядні члени речення менш важливі для вираження думок».

(Другорядні члени речення роблять мовлення більш виразним, образним, яскравим, емоційно забарвленим, влучним, конкретним).

Отже, ми з вами сьогодні на уроці маємо переконатися в тому, що другорядні члени речення не менш важливі, ніж головні, пригадати їх визначення та практично засвоїти знання з теми.

VІ.Повторення і систематизація основних теоретичних положень

Теоретичне коло «Мудра павутинка»

Перед вами лежать індивідуальні картки - пам'ятки, які протягом уроку ви маєте заповнити.

- Що називає додаток? (Предмет, на який спрямована дія.) Запишіть.

- Що називає означення? (Ознаку предмета.)

- Що називає обставина? (Місце, час, причину, умову, спосіб дії.)

На які питання відповідає додаток? Означення? Обставина? Запишіть.

Як підкреслюється означення? Додаток? Обставина? Запишіть.

Прочитайте текст. Чи є у ньому другорядні члени?

Мова наша калинова пройшла у своєму розвитку безліч випробувань. Її називали російським діалектом, забороняли, намагались знищити. Та українська мова вистояла, перемогла, засіяла у всій своїй красі.

У реченнях цього тексту ми побачили багато другорядних членів. Якби їх не було, яким був би текст? (Нечітким, незрозумілим, неемоційним, необразним, неяскравим...)

Які ж функції другорядних членів речення? (Поширюють речення). Запишіть.

А навіщо поширювати речення? Я пропоную провести експеримент, і для цього мені потрібен асистент.

Проблемно-пошукове завдання

Гра «Знайди предмет» (за інструкцією)

Учитель пропонує учневі інструкцію, згідно з якою він має знайти в зазначеному місці певний предмет за тридцять секунд.

ІНСТРУКЦІЯ

1. Підійди.

2. Відкрий.

3. Візьми.

4. Іди.

5. Зупинися.

6. Віддай.

Учитель. Чому не вийшло? Що не записано в інструкції?

Давайте спробуємо ще раз за іншою інструкцією.

ІНСТРУКЦІЯ

1. Підійди до вчительського столу.

2. Відкрий журнал на першій сторінці.

3. Візьми листок.

4. Іди до вчителя.

5. Зупинися біля нього.

6. Віддай листок вчителеві.

Який висновок ми можемо зробити із цієї вправи? (Другорядні члени речення роблять мовлення не тільки образним та емоційним, а ще й влучним, конкретним.). Записуємо.

VІІ. Формування вмінь і навичок

Що записано на папері? Прочитайте.

Рідна мова - не полова: її за вітром не розвієш.

Будь господарем своєму слову.

Слово - не горобець, вилетить - не спіймаєш.

Від красних слів язик не відсохне.

Від меча рана загоїться, а від лихого слова - ніколи.

Як називаються такі вислови? (Прислів'я)

Гра «Так чи ні»

Перше речення просте? (Ні)

Друге речення двоскладне? (Ні)

В третьому реченні підмет простий? (Так)

Четверте речення односкладне? (Ні)

Друга частина п'ятого речення - це просте неповне речення? (Так)

Ми повинні не тільки пишатися своєю мовою, але і знати її. Бо у багатьох із нас є така ж проблема, як у корови із гуморески Павла Глазового «Кухлик»: «Має, бідна язика, та не знає мови». Для цього погляньте на екран і запам'ятайте.

Презентація «Запам'ятайте»

Продовжуємо. Пропоную вашій увазі завдання «Знайди помилку».

Знайдіть помилку у синтаксичному розборі речення. Запишіть правильно.

І тихо мовлятьсяслова,

І шепчезіркавечорова,

І чуть, як засинатрава

У колисковій рідніймові.

«Охарактеризуй речення»

Це слова нашої землячки з Гайсина Ірини Косенко.

Пахне мовабарвінками, м′ятою,

Линеспогадом, рідноюхатою.

Проростаєбузками, калиною,

Звучитьпіснею солов′їною.

Розповідне, неокличне, стверджувальне, просте, двоскладне, поширене, ускладнене однорідними присудками та однорідними додатками, повне.

Підмет мова, простий, виражений іменником жіночого роду, Н.в. однини І відміни; присудки пахне, лине, проростає, звучить, прості дієслівні, виражені дієсловами недоконаного виду, дійсного способу, теперішнього часу, перші три дієслова І дієвідміни, дієслово звучить ІІ дієвідміни.

Мово рідна, пісне нев′януча,

Ти - веселка на небінегаснуча.

Речення розповідне, неокличне, стверджувальне, просте, двоскладне, поширене, ускладнене звертанням, повне.

Підмет ти, простий, виражений особовим займенником ІІ особи однини Н.В.; присудок веселка, складений іменний, виражений іменником ж.р., Н.В. однини, І відміни.

«Робота в групах»

Послухайте завдання, яке я вам пропоную. Треба скласти невелике зв'язне висловлювання про нашу рідну мову в художньому стилі. Передайте свої почуття та враження, а допоможе вам у цьому музика.

На виконання цієї роботи маєте п'ять хвилин. Обсяг роботи 6 речень. (Складання зв'язного висловлювання, зачитування).

VІІІ. Підсумок уроку

Рефлексія (Фото кінотеатру)

Подивіться на екран. Що ви бачите? На сьогоднішньому уроці ви сиділи в першому, другому чи в останньому ряду? Що ви бачили чи запам'ятали? Що сподобалось чи не сподобалось на уроці?

Оцінювання

ІХ. Домашнє завдання

1.Опрацювати ₰ , виконати вправу

2. Скласти речення за поданими схемами.

Х. Заключне слово вчителя

А закінчити урок я б хотіла притчею.

В одній мові були гарні і кілька лайливих слів. Одного разу два товариші, які розмовляли цією мовою, дуже посварилися, і один із них дав ляпаса іншому, вимовляючи лайливі слова. Останній, відчуваючи біль і приниження, але нічого не кажучи, написав на піску: «Сьогодні мій найкращий друг дав мені ляпаса і облаяв». Наступного разу той, хто отримав ляпаса, потрапив у безвихідне становище, але друг його врятував, підтримуючи гарними і обнадійливими словами. Згодом він написав на камені: «Сьогодні мій найкращий друг врятував мені життя». Товариш запитав його: «Коли я тебе образив, ти писав на піску. Чому ж тепер пишеш на камені?» Чоловік відповів: «Коли хто - небудь ображає нас, коли ми чуємо погані слова, ми повинні писати це на піску, щоб вітер міг стерти це. Але коли хто - небудь робить щось добре, говорить гарні слова підтримки і надії, ми повинні гравіювати їх на камені, щоб ніякі вітри не стерли ці слова».

Хочу побажати вам, діти, вживати у своїй мові гарні українські слова, які варто було б гравіювати на камені.

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати